برنامه‌‌ی استانی مانیتوبا یا MPNP یکی از مشهورترین برنامه‌‌های استانی یا PNP در کاناداست. استان مانیتوبا از طریق MPNP، افراد متقاضی را برای اخذ اقامت دائم در استان پذیرش می‌‌نماید.

از زمان آغاز در سال ۱۹۹۸، بیش از ۱۳۰۰۰۰ مهاجر از طریق MPNP به کانادا رسیده‌‌اند. مانیتوبا متعهد شده است که این رقم را در سال‌‌های پیش رو افزایش دهد.

MPNP طی چند سال گذشته دستخوش تعییرات آهسته‌‌ای به نام نوسازی MPNP شده است، گرچه این تغییرات با تاخیری قابل توجه همراه بوده و همچنان در حال تکمیل شدن است.

MPNP از چهار برنامه اصلی تشکیل شده که هر کدام دارای برنامه های زیرمجموعه فرعی می باشند:

 • برنامه کارگران ماهر خارجی (Skilled Workers Overseas Stream)

این برنامه ویژه نیروهای کار متخصص خارجی بوده و دارای دو زیر مجموعه می باشد:

 • برنامه اکسپرس انتری (Express Entry Pathway)

برنامه اکسپرس انتری مانیتوبا، که در ژانویه‌‌ی ۲۰۱۸ آغاز شد، راهی برای گزینش در سیستم اکسپری انتری می باشد تا متقاضیان واجد شرایط توسط استان برای اخذ اقامت دائم انتخاب شوند. به متقاضیان موفق ۶۰۰ امتیاز سیستم رتبه‌‌بندی فراگیر (CRS) ارائه می‌‌گردد، که منجر به صدور سریع دعوت‌‌نامه برای دریافت اقامت دائم کانادا می‌‌شود.

 • برنامه سرمایه انسانی (Human Capital Pathway)

مهاجرت به مانیتوبا از طریق برنامه سرمایه انسانی (HCP) یکی از تغییرات برنامه‌‌ی گزینش ایالتی مانی‌‌توبا در آینده‌‌ای نزدیک است، که ابتدا برای اعمال در ۲۰۱۹ برنامه‌‌ریزی شده بود، اما اکنون تماما در سال ۲۰۲۰ به تعویق انداخته شده است.

 • برنامه کارگران ماهر در مانیتوبا (Skilled Workers in Manitoba Stream)

این برنامه مختص نیروی کار متخصصی بوده که در حال حاضر در استان مانیتوبا مشغول به فعالیت می باشند و دارای دو زیرمجموعه می باشد:

 • برنامه تجربه‌‌ی کاری مانیتوبا (Manitoba Work Experience Pathway)

گروه هدف این برنامه ، نیروی کار متخصص ماهر و فارغ‌‌التحصیلان در مانیتوبا است که قصد اقامت در مانیتوبا را به صورت دائم دارند.

 • برنامه استخدام مستقیم کارگر (Employer Direct Recruitment Pathway)

برنامه استخدام مستقیم کارگر، نیروی کار متخصص خارج از کشور را که مهارتشان در مانیتوبا مورد نیاز است، هدف قرار می‌‌دهد.

 • برنامه دانشجویان بین المللی (International Education Stream)

برنامه دانشجوبان بین‌‌المللی مانیتوبا به فراهم‌‌آوری مسیرهای سریعتر برای گزینش دانشجویان بین‌‌المللی فارغ‌‌التحصیل در مانیتوبا تخصیص یافته است و دارای سه زیر مجموعه است:

 • برنامه استخدام شغلی (Career Employment Pathway)

فارغ‌‌التحصیلان بین‌‌المللی دانشگاه‌‌ها و کالج‌‌های مانیتوبا می‌‌توانند به مسیر استخدام شغلی در مانیتوبا به عنوان روش مناسب جهت اقامت دائم خود فکر کنند.

 • مسیر اینترن ‌‌شیپ فارغ‌‌التحصیلی (Graduate Internship Pathway)

برنامه اینترن‌‌ شیپ فارغ‌‌التحصیلی در مانیتوبا ، مسیرهای مهاجرت را برای فارغ‌‌التحصیلان بین‌‌المللی مقطع فوق لیسانس  یا دکترا (PhD) فراهم می‌‌کند .این متقاضیان باید دوره  اینترن شیپ خود را در تخصص هایی بگذرانند که به نوآوری صنعت در مانیتوبا کمک می‌‌کند.

 • برنامه کارآفرینی دانشجو (Student Entrepreneur Pathway)

کارآفرینی دانشجوی بین‌‌المللی در مانیتوبا برای دانشجویان بین‌‌المللی فارغ‌‌التحصیل شده در مانیتوبا فرصتی فراهم می‌‌کند تا سرمایه گذاری و کارآفرینی را در مانیتوبا دنبال کنند.

 • برنامه سرمایه‌‌‌‌گذار تجاری (Business Investor Stream)

برنامه پیشین مهاجرت تجاری برنامه‌‌ی استانی مانیتوبا، به نام MPNP-B با برنامه جدید سرمایه‌‌گذار تجاری جایگزین شده است، که خود به مسیرهای “کارآفرینی” و مسیر “سرمایه‌‌گذار کشاورزی” تقسیم می‌‌گردد.

 • مسیر کارآفرینی (Entrepreneur Pathway)

برنامه سرمایه‌‌گذار تجاری مانیتوبا برای سرمایه‌‌گذاران و کارآفرینانی است که به دنبال خرید شرکت یا شروع یک تجارت در مانیتوبا هستند. متقاضیان موفق در مسیر کارآفرینی یک اجازه‌‌ی کار موقت دریافت کرده و توافقی را امضا می‌‌کنند تا شرکتی موجود در استان را خریداری یا تجارت جدیدی را آغاز کنند.

 • مسیر سرمایه‌‌گذار کشاورزی (Farm Investor Pathway)

مسیر سرمایه‌‌گذار کشاورزی مانیتوبا راهی را جهت اخذ اقامت دائم کانادا برای سرمایه‌‌گذاران و کارآفرینانی باز می‌‌کند که به دنبال خرید شرکت در زمینه کشاورزی و یا آغاز تجارت کشاورزی در مانیتوبا هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه مهاجرتی استانی مانیتوبا و بررسی شرایط خود، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.