برنامه مهاجرتی استان آلبرتا (AINP) برنامه ای است که از طریق آن طیف وسیعی از کارگران، فارغ التحصیلان و کارآفرینان می توانند به طور دائم در آلبرتا مستقر شوند. AINP یکی از برنامه های مهاجرت استانی کانادا است.

متقاضیان موفق در برنامه AINP یک گواهی دعوتنامه استانی دریافت می کنند. با این دعوت نامه متقاضی میتواند به همراه خانواده اش درخواست خود را به اداره مهاجرت، پناهندگی و شهرودی کانادا (IRCC) برای اخذ اقامت دائم کانادا اراثه نماید.

در سالهای اخیر آلبرتا تبدیل به مقصدی جذاب برای تازه واردان به کانادا شده است. آمارها نشان می دهد بعد از استان اونتاریو، استان آلبرتا با بریتیش کلمبیا بر سر مقام دومین مقصد جذاب مهاجرتی رقابت میکند. سهم آلبرتا از مهاجران از ۶٫۹ درصد در سال ۲۰۰۱ به ۱۷٫۱ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کرده است.

مهاجرین آلبرتا جذب فرصت های شغلی فراوان و استانداردهای بالای زندگی در سرتاسر این استان شده اند. ادمونتون مرکز این استان در کنار شهر بزرگ این استان کلگری و همچنین شهرهای کوچکتر در سراسر استان، طی سالهای اخیر رشد اقتصادی خوبی را تجربه کرده اند.

برنامه مهاجرتی آلبرتا سه روش را پیشنهاد می دهد :

  • روشStream Opportunity
  • روش اکسپرس انتری Express Entry
  • روش خود اشتغالی کشاورزان Self-Employed Farmer stream

روش Opportunity Stream مسیری را برای نیروی کار خارجی که در آلبرتا مشغول به کارند فراهم میکند تا در صورت داشتن پیشنهاد شغلی (job offer) از طرف یک کارفرما در آلبرتا ، انتخاب شده و اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

روش اکسپرس انتری مسیری برای متقاضیان اکسپرس اینتری فدرال که استان آلبرتا از آنها دعوت کرده ایجاد میکند. این متقاضیان با داشتن پروفایل در سیستم اکسپرس انتری فدرال، با ضوابط خاصی از طرف استان دعوت میشوند. استان آلبرتا اطلاعاتی از معیار های انتخاب خود در اختیار عموم قرار نمیدهد.

متقاضیانی که از طریق اکسپرس اینتری دعوتنامه استانی دریافت می کنند، ۶۰۰ امتیاز بیشتر در سیستم رتبه بندی جامع (CRS) دریافت و دعوتنامه درخواست اقامت دائم کانادا (ITA) را در رده بندی بعدی اکسپرس انتری دریافت خواهند کرد.

AINP همچنین به کشاورزان با تجربه که توانایی راه اندازی و اداره زمین کشاورزی در استان آلبرتا را دارند، روش خود اشتغالی کشاورزان Self-Employed Farmer stream را پیشنهاد میدهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه مهاجرتی استان آلبرتا و بررسی شرایط خود، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.