برنامه فدرال نیروی کار متخصص (FSW) اصلی ترین برنامه مهاجرتی سیستم اکسپرس انتری است که به کانادا این امکان را می دهد که هرساله پذیرای ده ها هزار نفر از تازه واردینی باشد که بر اساس قابلیتشان به نیروی کار کانادا می پیوندند.

نیروهای کار متخصص از سرتاسر دنیا که می خواهند برای همیشه به کانادا مهاجرت کنند، می توانند از طریق این برنامه اقدام به مهاجرت کنند. متقاضیان می توانند به همراه همسر/شریک زندگی و فرزندان تحت تکفل خود برای مهاجرت اقدام کنند.

متقاضیان همگی «اظهار علاقمندی» (Expression of Interest) خود برای سکونت در کانادا را از طریق ایجاد یک پروفایل در سامانه اکسپرس انتری ثبت کرده و نامزدهای واجدالشرایط براساس سیستم امتیازدهی CRS، طبق اطلاعاتی که ارائه داده اند، رتبه بندی می شوند.

علاوه بر برنامه فدرال نیروی کار متخصص، سامانه اکسپرس انتری، نامزدهای برنامه تجربه کانادایی (CEC) و برنامه فدرال نیروی فنی حرفه ای متخصص (FST) را نیز در بر می گیرد. سازمان IRCC سپس از نامزدها دعوت می کند تا برای شرکت در مرحله گزینش اکسپرس انتری، تقاضا دهند.

 متقاضیان برنامه نبروی کار متخصص، برای حائز شرایط بودن ، ملزم به داشتن هیچ ارتباط و پیوندی با کشور کانادا نیستند. الزامات حداقلی از لحاظ تجربه کاری، مهارت زبانی و تحصیلات، می توانند در خارج از کانادا تکمیل شوند، و از این لحاظ این برنامه، گزینه ای عالی برای کسانی است که خارج از کانادا زندگی می کنند.

برنامه فدرال نیروی کار متخصص، بالاترین درصد از پذیرش سیستم اکسپرس انتری را دریافت می کنند، و بیش از نیمی از تمام دعوت نامه های صادره در سال ۲۰۱۸ به این گروه تعلق داشته است.

لازم به ذکر است حتی اگر شما واجد شرایط برای شرکت در برنامه نیروی کار متخصص باشید، هیچ تضمینی وجود ندارد که پذیرش سیستم اکسپرس انتری را دریافت کنید. اگر امتیاز CRS شما پایین تر از حداقل امتیاز لازم برای دریافت دعوت نامه است، برای افزایش امتیاز CRS خود از مشاوران ما راهنمایی بگیرید.

در ادامه نمونه ای از پرونده های موفق e-Visa Immigration در برنامه مهاجرتی نیروی متخصص فدرال را مشاهده می‌کنید.

برای اینکه فردی واجد شرایط ثبت پروفایل در سامانه اکسپرس انتری تحت برنامه فدرال نیروی کار متخصص (FSW) باشد، حداقل معیارهای لازم بدین شرح هستند:

تجربه کاری: شما باید حداقل ۱۲ ماه تجربه کاری تمام وقت، یا تجربه کاری پاره وقت معادل این زمان داشته باشید. این تجربه کاری باید مستمر و در یک حرفه بوده باشد. برای اینکه فرد، «متخصص» شناخته شود، باید در نظام ملی دسته بندی مشاغل (NOC) در رده های مهارتی ۰، A یا B قرار گیرد.

مهارت زبانی: شما باید در یک آزمون زبان مورد تأیید شرکت کرده باشید که نشان دهنده تسلط شما بر زبان انگلیسی یا فرانسه باشد. حداقل امتیاز لازم برای برنامه FSW، معادل سطح ۷ نظام زبانی کانادا (CLB 7) می باشد و امتیاز بالاتر به منزله شانس بیشتر است.

تحصیلات: شما باید حداقل تحصیلاتی معادل تکمیل دوره دپیلم دبیرستان کانادا داشته باشید. اگر تحصیلات شما در خارج از کانادا بوده، نیازمند ارزیابی اعتبار تحصیلات (ECA) هستید که ارزش تحصیلات شما را بر مبنای استاندارهای کانادا مشخص می کند.

نظام امتیازدهی برنامه فدرال کارکنان ماهر: تمام نامزدهای FSW باید حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیازِ نظام امتیازی برنامه FSW را کسب کنند.

هزینه های سکونت: شما باید تمکن مالی کافی برای پوشش هزینه های سکونت در کانادا را داشته باشید.