بزرگترین شرکت مهاجرتی ایالت بریتیش کلمبیا|333 59 222 - 021
اکسپرس انتری2020-08-25T12:26:55+04:30

مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اکسپرس انتری

اکسپرس انتری

برنامه اکسپرس انتری، رایج ترین روشی است که به دریافت اقامت دائم کانادا منجر می شود. این روش در ژانویه ۲۰۱۵ توسط دولت فدرال کانادا راه اندازی شده و جایگزین روند قدیمی «به ترتیب ورود» (first come, first served) شد.

اکسپرس انتری، یک برنامه مهاجرتی نیست، بلکه در واقع یک سامانه آنلاین است که برای مدیریت درخواست های مهاجرت به کانادا ایجاد شده است.

پروفایل داوطلبان مهاجرت طبق یک سیستم امتیازدهی که سیستم امتیازدهی CRS نامیده می شود، در مقایسه با یکدیگر رده بندی می شوند. داوطلبانی که در بالاترین رتبه ها قرار می گیرند، نامزد دریافت دعوت نامه تقاضا (ITA) برای اقامت دائم می شوند. آنهایی که این دعوت نامه  را دریافت کرده اند، باید سریعاً تقاضانامه کامل و هزینه های این روند را در مهلتی شصت روزه پرداخت کنند.

هدف دولت فدرال این است که تقاضانامه های اقامت دائم را تنها در عرض شش ماه بررسی کند.

اکسپرس انتری

اکسپرس انتری، یک برنامه مدیریت آنلاین تقاضانامه هاست که می خواهد، روند اخذ اقامت دائم کانادا را تسریع کرده و این روند را از لحاظ اقتصادی به صرفه تر کند. متقاضیانی که واجد شرایط هستند، پروفایلی در سامانه اکسپرس انتری، ایجاد خواهند کرد، که به این روند، اظهار تمایل (Expression of Interest) گفته می شود.

دولت فدرال، در طی سال و در فواصل منظمی (معمولا هر دو هفته یکبار)، دعوت نامه ها را صادر می کند.

مسئولین نظام مهاجراتی در نظر دارند که هشتاد درصد تقاضانامه ها در سامانه اکسپرس انتری، در عرض شش ماه مورد بررسی قرار گیرند. به علاوه، مهلتی برای تکمیل پروفایل متقاضیان در این سامانه وجود ندارد. همچنین هیچ ظرفیت محدودی نیز برای پذیرش متقاضیان از طریق این سامانه وجود ندارد. البته، تعداد متقاضیانی که هر سال پذیرفته می شوند، به آمارهای سالانه مهاجرتی کانادا بستگی دارد.

برنامه اکسپرس انتری

متقاضیان می توانند از سامانه اکسپرس انتری برای تقاضای اقامت دائم از طریق یکی از سه برنامه مهاجرت اقتصادی استفاده کنند:

برنامه فدرال پذیرش نیروی کار متخصص
(Federal Skilled Worker)

برنامه فدرال پذیرش نیروی فنی حرفه ای متخصص
(Federal Skilled Trade)

برنامه تجربه کانادایی
(Canadian Experience Class)

تقاضای اقامت دائم از طریق برنامه اکسپرس انتری، شامل دو مرحله است.

مرحله اول: ایجاد پروفایل در سامانه اکسپرس انتری

مرحله دوم: دریافت دعوت نامه برای اقامت دائم (ITA)

آنهایی که معیارهای لازم برای یکی از سه برنامه مهاجرتی فوق را داشته باشند، در جمع نامزدهای دریافت اقامت دائم پذیرفته خواهند شد. باید توجه داشت که پذیرفته شدن در گروه نامزدهای دریافت اقامت دائم، به خودی خود منجر به دریافت دعوت نامه تقاضا برای اقامت دائم (ITA) نمی شود. دریافت این دعوت نامه به عواملی که ذیلاً ذکر می شوند، بستگی دارد.

برنامه express entry

متقاضیانی که از طریق سامانه ی ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار (LMIA) یک پیشنهاد شغلی در دست دارند، شانس بیشتری برای دریافت دعوت نامه دارند. آنهایی که توسط برنامه استانی، نامزد دریافت اقامت دائم شده اند نیز شانس موفقیت بیشتری دارند.

تمام متقاضیان در سامانه اکسپرس انتری، در مقایسه با یکدیگر، با استفاده از سیستم امتیازدهی CRS و بر مبنای این معیارها رتبه بندی می شوند:

  • سن
  • تجربه کاری
  • مدرک تحصیلی
  • سطح زبان انگلیسی
  • سطح زبان فرانسوی
  • مهارت زبانی و تحصیلات همسر یا شریک زندگی متقاضی
  • در دست داشتن پیشنهاد شغلی
  • دارا بودن دعوت نامه استانی

با استفاده از این عوامل، از حداکثر ۱۲۰۰ امتیاز موجود، امتیازی به داوطلب تعلق خواهد گرفت. در بازه های زمانی مشخص، داوطلبانی که بالاترین امتیازات را دارند، دعوت نامه خود را برای اخذ اقامت دائم (ITA) دریافت خواهند کرد.

نامزدهایی که ITA دریافت نکنند، به مدت ۱۲ ماه در گروه نامزدهای دریافت اقامت دائم باقی خواهند ماند. بعد از گذشت ۱۲ ماه، نامزدها باید یک پروفایل جدید در سامانه اکسپرس انتری بسازند. نامزدها تنها در صورتی اجازه خواهند داشت پروفایل جدید بسازند که کماکان دارای معیارهای لازم برای برنامه مهاجرت منتخبشان باشند.

برنامه مهاجرتی express entry

سیستم امتیازدهی CRS، داوطلبانی را که احتمال می رود با موفقیت در کانادا سکونت داشته و تأثیر اقتصادی مثبتی در کانادا بگذارند، در اولویت قرار می دهد. به همین دلیل، در دست داشتن یک پیشنهاد شغلی تأیید شده یا دعوتنامه استانی، تأثیر بسیار مثبتی بر امتیاز متقاضی خواهد داشت.

در دست داشتن یک پیشنهاد شغلی تأیید شده در حوزه های مدیریتی (دسته ی ۰۰ در طبقه بندی ملی مشاغلNOC)، دویست امتیاز دارد، و سایر پیشنهادهای شغلی (دسته های O، A یا B در طبقه بندی ملی مشاغلNOC)، پنجاه امتیاز دارند.

نامزدی استانی برای دریافت اقامت دائم نیز به صورت خودکار، ۶۰۰ امتیاز را به متقاضی تخصیص می دهد. تخصیص چنین امتیازی، تقریباً همیشه، دریافت دعوت نامه برای اقامت دائم را تضمین می کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری و بررسی شرایط خود برای مهاجرت، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

Go to Top